15יונ

פרסום באינטרנט ותיוג קישורים בקמפיינים

לאחר שמגדירים חשבון אנליטיקס באתר אחד הדברים הראשונים שמעניין להבין הוא את מקורות הכניסה לאתר. תלוי באתר שלכם, בתוכן שמופיע בו ובפעולות שנקטתם להבאת הטרפיק לאתר, תכולו לזהות מקורות שונים שדרכם הגיעו אליכם לאתר. חלק מהגולשים מגיעים בצורה ישירה (Direct), כי הם הקלידו את כתובת האתר שלכם ישירות, או ששמרו אותו בעבר במועדפים. חלק אחר מגיע דרך גוגל – דרך הקלקות אורגניות על תוצאות חיפוש, או תוצאות ממומנות במידה ואתם מפרסמים ב-Google Adwords.

קיימים סוגים שונים של מקורות כניסה (כפי שניתן לראות בדוחות השונים תחת Acquisition) אך לפעמים תרצו לראות פירוט שאנליטיקס לא מספק. יותר מזה, יתכן ומקורות הכניסה לאתר שלכם כוללים כלים שגוגל אנליטיקס לא יודע למדוד, וכתוצאה מכך התנועה שמגיעה מהן תסומן כ-Direct למרות שזה לא המצב. דוגמה לכך יכולה להיות קמפיין ניוזלטר שאתם שולחים לרשומות מיילים של לקוחותכם, ונניח שהמייל שאתם שולחים מכיל מספר קישורים שמובילים לאתר שלכם. כשאתם תסתכלו בגוגל אנליטיקס יעניין אתכם לראות מאיפה אנשים נכנסו לאתר, וספציפית, כמה נכנסו מתוך המייל ששלחתם ואיזה מהמסרים או ההנעות לפעולה שהמייל כלל היו יותר אפקטיביים. הבעיה במייל הוא שכל אחד פותח אותו בכלי אחר. חלק יפתחו את המייל שלהם בתיבה מבוססת דפדפן כמו ג׳ימייל, יאהו או וואלה מייל בארץ. אחרים יפתחו את המייל שלהם בתוכנת מייל ייעודית כמו outlook או אפליקציית ג׳ימייל לסלולרי. גוגל אנליטיקס לא תמיד ידע לזהות כל הקלקה בתוך המייל ומקורה, בעיקר במקרים של תוכנת מייל ייעודית. גוגל אנליטיקס מזהה תנועה מאתרים אחרים, אך outlook אינו אתר. מבחינת גוגל אנליטיקס, אם הלקוח שלכם הקליק על לינק במייל בתוך outlook, רק עכשיו נפתח הדפדפן והוא נפתח ישירות באתר שלכם. מבחינת אנליטיקס מדובר בתנועה מסוג Direct כשזה כמובן לא המקרה, ואתם לא תדעו כמה אפקטיבי מבחינתכם לשלוח מיילים ללקוחות. לכן, כדי להתגבר על מקרים כאלה של עיוות נתונים יש לנו כמפרסמים את היכולת לתייג את הקישורים שמובילים לאתר שלנו ובכך בעצם להכתיב לגוגל אנליטיקס את המידע על מקור הכניסה כפי שאנחנו רוצים שיופיע בדוחות אנליטיקס.

תיוג קישורים לגוגל אנליטיקס

תיוג קישורים הינו תהליך פשוט למדי. כל יש לעשות הוא לשרשר מספר פרמטרים לקישור עם הערכים שתרצו שיופיעו. למי שלא מכיר איך בנויים קישורים שמכילים פרמטרים, הם נראים בערך כך:

http://wwww.mysite.com/?parameter1=value1&parameter2=value2

תוכלו לראות שהקישור מורכב מהכתובת לאתר, שלאחריה מופיע סימן שאלה ? שמסמן את תחילת רשימת הפרמטרים. לאחר מכן מעבר לפרמטר הראשון יש להוסיף סימן & לכל פרמטר נוסף. כל פרמטר מופיע כצמד של שם הפרמטר והערך הרלוונטי לו עם סימן = ביניהם.

על מנת לתייג קישורים בשביל גוגל אנליטיקס צריך להכיר ארבעה פרמטרים:

  • utm_source
  • utm_medium
  • utm_campaign
  • utm_content

הפרמטרים של גוגל אנליטיקס

מומלץ להכיר ולהשתמש לפחות בשלושת הראשונים. גוגל אנליטיקס מכיר את הפרמטרים הללו וכל ערך שתתנו להם יוצג בדוחות האנליטיקס לאחר מכן.
utm_source – פרמטר זה מייצג את המקור ממנו מגיע הקישור. זה יכול להיות שם של אתר בו מוצגים באנרים שמפנים לאתר שלכם. זה יכול להיות newsletter אם זה קישור שממוקם במייל ששלחתם ללקוחות. הערך שיופיע נתון לשקולכם הבלעדי, רק חשוב שהוא יהיה ברור מספיק כדי שתוכלו באמת להבדיל בין המקורות השונים.
utm_medium – פרמטר זה מייצג את סוג המדיה שממנה הגיעה התנועה לאתר. זה יכול לדוגמה להיות באנר פרסומי, זה יכול להיות וידאו עם קישור, פוסט בפייסבוק, מייל ועוד.
utm_campaign – זהו שם הקמפיין שלכם. אם תקפידו לתת שמות קמפיין אחידים לכל הקישורים שמופיעים תחת אותו קמפיין, יהיה לכם קל יותר לנתח באנליטיקס את ההתנהלות של קמפיין מסויים.
utm_content – פרמטר זה נועד לסמן סוגי תוכן שונים – למשל אם קיימים שני סרטוני פרסומות באינטרנט שבהקלקה מובילים לאתר שלכם, תוכלו להשתמש בפרמטר זה על מנת לזהות באיזה סרטון מדובר וכך לדעת איזה סרטון הוביל להמרה טובה יותר בתנועה לאתר.

נניח ויצאתם עם קמפיין באינטרנט שכולל גם משלוח ניוזלטר וגם פרסום באנרים באתרים שונים. עלות שליחת המיילים מבחינתכם היא כנראה זניחה, אך עלות הבאנרים גבוהה מאוד. יתרה מזאת, בין כל אתר בו פרסמתם עלויות הפרסום שונות מאוד כשבכל אתר גם כלי פרסום שונים – באנרים עומדים, שוכבים, גדולים, קטנים. בתור מפרסמים אתם רוצים לדעת גם שהקמפיין שלכם עבד והניב תנועה לאתר, ואתם גם רוצים להבין איזה מקור היה יותר אפקטיבי עם החזר ההשקעה הטוב ביותר. בעזרת שלושת הפרמטרים הללו תוכלו לסמן את המקור וסוג המדיה תחת אותו קמפיין ותוכלו כך לראות דוחות נתונים ברי השוואה בגוגל אנליטיקס ולהסיק תובנות נכונות.

בואו נראה לינק לדוגמה מאותו קמפיין אך עם מקורות וכלים שונים:

http://www.webanalytics.co.il/?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=my_new_blog_post

http://www.webanalytics.co.il/?utm_source=facebook&utm_medium=ad&utm_campaign=my_new_blog_post

http://www.webanalytics.co.il/?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=my_new_blog_post

ניתן לראות בדוגמה הזו שהעליתי קישור שמגיע לאותו עמוד עם אותו שם קמפיין (לפרסום הפוסט החדש שלי). רק שפעם צירפתי את הקישור לפוסט שהעליתי בפייסבוק, ואז עשיתי שימוש בקישור הראשון, פעם העליתי את הקישור במודעה ממומנת בפייסבוק, ואז השתמשתי בקישור השני, ובקישור השלישי עשיתי שימוש בניוזלטר ששלחתי לכל מי שנרשם לעדכונים מהבלוג שלי. עצם כך ששלושת הקישורים מכילים ערכים שונים לאותו פרמטרים של אנליטיקס, יאפשר לי לראות אחר כך בדוחות האנליטיקס מאיפה הגיעה יותר תנועה – מפייסבוק או מהניוזלטר, ואלו שהגיעו מפייסבוק – האם הפוסט או המודעה הניבו יותר תנועה.

אני מאוד ממליץ לתייג קישורים ככל הניתן על מנת לסייע לגוגל אנליטיקס בהבנת מקורות הכניסה אלינו. אין צורך לתייג כניסות מכלים של גוגל, איתם גוגל אנליטיקס מסתדר לבד. כמו כן ישנם מקרים בהם אין לנו באמת שליטה על הקישורים ולא נוכל לתייג אותם – למשל כאשר אתר מסויים כולל קישור לאתר שלנו בתוך כתבה. אבל בכל מקרה אחר, כשניתן לתייג קישורים ובמקרים בהם אתם יודעים שללא התיוג לא תקבלו תמונה מדויקת, כדאי לעשות זאת.

את בניית הקישורים עם הפרמטרים לתיוג אתם יכולים לעשות לבד, כפי שציינתי זה לא תהליך מסובך. אם בכל זאת תרצו, גוגל הכינו טופס פשוט אך אפקטיבי בו תתבקשו להזין את הקישור שתרצו להפנות אליו ואת הערכים לפרמטרים השונים שציינו כאן. לאחר מכן הכלי יציג לכם את הקישור שלכם כולל התיוגים באופן תקין. את כלי ה-URL Builder של גוגל ניתן למצוא כאן: https://support.google.com/analytics/answer/1033867.

לאחר התיוגים תוכלו לראות שבדוחות רבים בגוגל אנליטיקס תוכלו לבחור בצפייה לפי חלוקת לקמפיין, מקור (Source), סוג מדיה (Medium) או שילוב של שני האחרונים Source/Medium.

תהנו ומדידות נעימות!

Share this Story

About Michael

תגובות ודיונים בנושא הפוסט יתקבלו בברכה

© Copyright 2015, All Rights Reserved