27אוג

מה מחפשים באתר שלכם – או Site Search

באתרים רבים כיום קיים מנגנון חיפוש פנימי שמיועד לאפשר לגולשים לחפש תכנים בתוך האתר עצמו. המנגנון הזה אינו בהכרח סטנדרטי, והוא לרוב תלוי הפלטפורמה עליה נבנה האתר, או מודול עצמאי שתוכנת במיוחד לטובת האתר שלכם. גוגל אנליטיקס מאפשר לנו לעקוב אחר החיפושים המתבצעים באותם מנגנוני חיפוש פנימיים וכך להבין טוב יותר את הגולשים שלנו – מה הם מחפשים, ובעיקר, האם הם מוצאים את מה שהם חיפשו. מהדוח הפשוט יחסית הנקרא Site Search תוכלו להסיק רבות על התוכן באתר, הצורך בתיוגים רלוונטים ואולי בשיפור מנגנון החיפוש. אם גולש למשל מחפש מילים לתכנים שאמורים להיות מתחת לאפו בעמוד הבית, יתכן ועיצוב האתר בעייתי ולא אינטואיטיבי. לעומת זאת אם הגולש מבצע חיפוש למילים שקשורות לתכנים שלכם, אך מנגנון החיפוש לא מוביל אותו אליהם, יתכן ותצטרכו לעדכן את אותו מנגנון החיפוש, או הצורה שבה הוא ממפה בין מילים לתכנים.

כדי להתחיל לעקוב אחר מנגנון החיפוש של האתר עליכם תחילה להגדיר זאת בפרופיל האתר הרלוונטי בגוגל אנליטיקס. בתוך איזור הניהול של גוגל אנליטיקס (Admin) הכנסו תחת ה- View הרלוונטי ל- View Settings. במסך זה תמצאו למטה את הקטגוריה Site Search Settings. סמנו את Site Search Tracking ל-On. עכשיו עליכם יהיה להגדיר את ה-Query Parameter – פרמטר זה הוא חלק מהקישור שלאחריו תגיע המילה אותה חיפש המשתמש. בכל אתר זה יופיע בצורה שונה. כדי לדעת מה שם הפרמטר במקרה שלכם, בצעו חיפוש בתוך האתר ושימו לב לקישור שהתקבל. לדוגמא, חיפשתי את המילה ecommerce בתוך הבלוג שלי והקישור שהתקבל הוא http://webanalytics.co.il/?s=ecommerce. פרמטרים בקישורים יופיע כצמד עם הערך שלהם כשסימן שווה (=) ביניהם. במקרה הזה שם הפרמטר הוא פשוט האות s. במקרים אחרים הוא יכול היה להיות search, query או כל מילה אחרת. אז במקרה שלי אני אגדיר תחת השדה Query Parameter פשוט את האות s. זאת כל ההגדרה הדרושה, וזה אמור להראות כך:

site-search-settings

site-search-settings

לאחר שהגדרתם לגוגל אנליטיקס כיצד לעקוב אחר חיפושים באתר, תוכלו לגשת לסט דוחות ה-Site Search תחת Behavior (משום שמדובר בדוחות על התנהגות הגולשים בתוך האתר). בדוח הראשי תוכלו לראות גם אילו מילים הגולשים חיפשו, כמה חיפושים שונים בוצעו בתקופת הזמן הרלוונטית ולאחר החיפוש, כמה זמן הגולשים המשיכו לגלוש באתר ובכמה דפים צפו. המידע הזה מהווה אינדיקציה טובה לאיכות החיפוש והרלוונטיות של התוצאות לגולשים. זה המקום גם לזהות סוגי חיפושים שכלל לא ציפיתם מהגולשים שלכם לבצע, ושיכולים לסייע לכם בהבנת התנהגות הגולשים באתר, הציפיות שלהם מהאתר ומרלוונטיות התוכן שקיים בו.

בהצלחה!

Share this Story

About Michael

תגובות ודיונים בנושא הפוסט יתקבלו בברכה

© Copyright 2015, All Rights Reserved